Większość popularnych serwisów WWW przyśpieszyło w 2021 roku

23 listopada 2021

badanie serwisów www 2021

Wyniki już jedenastej edycji badania szybkości ładowania popularnych serwisów WWW w Polsce pokazują, że większość serwisów, które były brane pod uwagę również podczas poprzedniej edycji badania, przyśpieszyła.

 

Patrząc na wyniki badania serwisów w 2021 aż osiem serwisów ładuje się poniżej 3 sekund (google.pl - 0,6 sekundy, facebook.com - 1,1 sekundy, fakt.pl i gov.pl - 1,9 sekundy,  wp.pl 2,2 sekundy, medonet.pl – 2,3 sekundy, naszemiasto.pl -2,5 sekundy, rp.pl – 2,7 sekundy). Pozostałe serwisy, które ładują się trochę dłużej, ale mieszczą się w czasie poniżej 5 sekund (onet.pl3,1 sekundy, tvn24.pl3,4 sekundy, booking.com3,9 sekundy, wyborcza.pl – 4,2 sekundy, gazeta.pl4,3 sekundy). Największy skok zaliczył serwis naszemiasto.pl, który w 2020 roku ładował się 5,9 sekundy, a w 2021 roku już tylko 2,5 sekundy. W przypadku pozostałych serwisów te różnice nie są zbyt duże, bo wynoszą między 0,1 a 1,5 sekundy co można zaobserwować na infografice.  Należy też wspomnieć o serwisach, które niestety zwolniły i tutaj ranking wygrywa youtube.com, który w 2020 roku ładował się w czasie 9,9 sekundy a w 2021 już z czasem 12,9 sekundy. Drugi serwis, który również zwolnił to interia.pl, która w 2020 roku ładowała z czasem 4,9 sekundy, a w 2021 już z czasem 6,5 sekundy.

 

Metodologia i organizacja badania

W pierwszym etapie wytypowaliśmy serwisy na podstawie badania Mediapanel Gemius . W drugim etapie badania, przez 7 kolejnych dni, dokonywaliśmy pomiarów szybkości ładowania wytypowanych stron. Trzeci etap stanowił weryfikację uzyskanych wyników oraz podsumowanie badania, w wyniku czego powstał raport.

W naszym badaniu testowaliśmy  pojedynczy adres URL, mierzony był czas do załadowania użytecznej wersji strony z niezbędnymi jej elementami i odwołaniami zewnętrznymi oraz czas końcowy z załadowanymi wszystkimi elementami witryny.

Testy zostały przeprowadzone z 3 lokalizacji - dwóch w Polsce (Warszawa, Rybnik) i jednej z zagranicy (Frankfurtu - chmura Amazon Web Services). Kilka miejsc wykonywania testów miało na celu zwiększenie ilości pomiarów oraz wyeliminowanie ewentualnych problemów z pojedynczą lokalizacją testową.

POBIERZ RAPORT Z BADANIA

infografika badanie serwisów www 2021

Case Studies
Referencje

Hostersi zrealizowali usługi konsultingowe z zakresu doboru odpowiedniej bazy danych w Amazon Web Services oraz pomyślnie przeprowadzili migrację bazy danych MySQL do Amazon Aurora. 

Tomasz Ślązok
CTO Landingi
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.