Badanie szybkości ładowania internetowych aptek

9 czerwca 2023

Przejście na zakup lekarstw przez Internet to ważna zmiana w naszym społeczeństwie, ale równie ważne jest dbanie o jakość i wydajność serwisów, aby zapewnić użytkownikom łatwy i bezproblemowy dostęp do niezbędnych leków. Według najnowszego badania przez nas przeprowadzonego większość aptek internetowych ładuje się w czasie powyżej 5 sekund.

badanie aptek internetowych 2023

Pandemia spowodowała, że nawet lekarstwa zaczęliśmy kupować przez internet, co okazało się niezwykle korzystne dla wielu osób. Dzięki dostępowi do szerokiego asortymentu leków online, osoby chore, starsze lub mieszkające w trudno dostępnych miejscach mogą teraz łatwiej i wygodniej zaopatrywać się w niezbędne preparaty. Ta zmiana przyczyniła się do rozwoju i popularności serwisów umożliwiających zakup lekarstw przez internet.

Jednakże, niezależnie od licznych korzyści, istnieje również potrzeba zapewnienia sprawnej obsługi tych serwisów. W tym kontekście, badanie szybkości ładowania stron internetowych staje się niezwykle istotne. Wyniki wskazują, że wiele serwisów lekarskich ma problem z czasem ładowania, który przekracza akceptowalne 5 sekund. Taka sytuacja może prowadzić do frustracji i utraty zaufania klientów, którzy oczekują szybkiego i sprawnego procesu zakupowego.

Najszybszą internetową apteką w badaniu pod kątem załadowania się wszystkich elementów na stronie (tzw. last visual change) okazał się serwis gdziepolek.pl, który ładował się w czasie 2,9 sekundy. Na drugiej pozyscji uplasował się serwis lek24.pl z czasem łądowania 5,7 sekund. Trzecie miejsce należy do serwisu e-zikoapteka.pl. Na ostatnim miejscu uplasował się serwis wapteka.pl

W związku z tym, konieczne jest, aby właściciele serwisów e-aptek skupili się na optymalizacji swoich stron internetowych pod kątem szybkości ładowania. Inwestowanie w lepszą infrastrukturę serwerową, zoptymalizowane kodowanie strony, a także redukcję zbędnych elementów graficznych czy skryptów mogą przyspieszyć proces ładowania i poprawić wrażenia klientów.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-26.04.2023

Każdy pomiar wykonywany był co godzinę. Każda ze wskazanych stron testowana była z 4 lokalizacji: Frankfurt - Amazon Web Services, Irlandia - Azure, Warszawa- Oktawave, Rybnik - Hostersi Data Center. W każdej z lokalizacji uruchomiony został serwer i na nich prowadzone były fizycznie testy ładowania. Test wykonywany był w oparciu o zestaw skryptów, pozwalających na symulacje ładowania stron w przeglądarkach, zbieranie danych i pomiary czasu. Każdy taki pomiar polegał na uruchomieniu instancji przeglądarki Chrome 87 w trybie graficznym, uruchomieniu testu wejścia na stronę wraz z nagraniem video oraz analizie metryk otrzymanych z przeglądarki. Po wejściu na stronę zbierane były statystyki z przeglądarki oraz automatycznie analizowane było nagranie video z testu pod względem zmian w kolejnych klatkach (first, last visual change), a także metryki otrzymane z przeglądarki.

Na podstawie tego tworzony był raport, który był zapisywany w bazie. Cache przeglądarki przy każdym uruchomieniu testu był pusty. Średnia arytmetyczna z każdego testu dała ostateczny wynik dla danego pomiaru.

Testy przeprowadzone zostały na maszynach opartych o system Linux w konfiguracji:

  • HDC - 4vCPU / 8 GB RAM'u
  • AWS - c5.xlarge (4vCPU / 8 GB RAM'u)
  • AZURE - Standard_F4s_v2 (4vCPU / 8 GB RAM'u)
  • OKTAWAVE - v1.highmemory-4.8 (4vCPU / 8 GB RAM'u)

Systemy czysto zainstalowane, uaktualnione, nie wykonujące żadnych innych zadań w tle. Łącze 1Gbit wolnego pasma – symetryczne.

Badaniu podlegały strony główne wyselekcjonowanych serwisów. W sumie wykonano ponad 1800 pomiarów. Czasy wczytywania stron przedstawione w raporcie mogą różnić się od faktycznego czasu ładowania strony „przeciętnemu” użytkownikowi ze względu na to, że w badaniu wykorzystano instancje chmurowe oraz bardzo szybkie łącze, eliminując kwestie wydajności środowiska użytkownika. 4 lokalizacje pomiarów (Rybnik, Warszawa, Frankfurt,Irlandia)

Badanie szybkości ładowania aptek internetowych

Case Studies
Referencje

Bardzo sprawny kontakt z pracownikami Hostersi pozwolił nam pomyślną realizację naszego projektu i osiągnięcie założonych celów biznesowych. Jesteśmy pełni uznania dla kompetencji specjalistów Hostersi i jakości świadczonych przez nich usług.

Beata Kaczor
Dyrektor Zarządzający
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.