Badanie IX edycja 22.12.2018 - 28.12.2018
Strony internetowe przyspieszyły, jak nigdy dotąd
Najpopularniejsze polskie serwisy internetowe, po raz pierwszy od wielu lat, ładują się znacznie szybciej. Rekordzistom zajmuje to mniej niż sekundę! To wnioski z najnowszych badań firmy Hostersi, która wzięła pod najczęściej odwiedzane strony w sieci.
Najszybszym serwisem w badaniu okazał się money.pl z czasem 0,6 sekundy, choć niewiele gorzej wypadły serwisy informacyjne wp.pl i onet.pl z czasem 1 sekundy oraz otomoto.pl z czasem 1,2 sekundy. Najwolniej w całym zestawieniu ładował się serwis filmweb.pl z czasem 3,8 sekundy, facebook.com z czasem 2,9 sekundy oraz naszemiasto.pl z czasem 2,8 sekundy.
– Patrząc na tegoroczne wyniki badania szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce, można odnieść wrażenie, że ich wydawcy wzięli sobie do serca zeszło roczne wyniki i dokonali optymalizacji, tak żeby jak najszybciej trafić do internautów. Należy przede wszystkim pochwalić serwisy informacyjne, które bardzo mocno przyśpieszyły: onet.pl i wp.pl – mówi Mariusz Juszczyk z firmy Hostersi.
Warto też zwrócić uwagę na czas ładowania pierwszej użytecznej wersji strony (first visual change), gdzie bezkonkurencyjny okazał się serwis onet.pl z czasem ładowania 0,2 sekundy, a zaraz po nim uplasowały się serwisy wikipedia.org, google.pl i interia.pl z czasem 0,3 sekundy. Na końcu stawki znalazły się wp.pl z czasem 0,7 sekundy oraz facebook.pl z czasem 0,6 sekundy. Należy podkreślić, że najgorszy czas w roku 2018, a więc 0,7 sekundy i tak było 0,1 sekundy lepszym wynikiem od najszybszego serwisu w 2017 roku, który to należał do google.pl i wynosił 0,8 sekundy.
Podstawą wyboru serwisów do badania był ranking Gemius/PBI za październik 2018. Dla każdej lokalizacji testowany był pojedynczy adres URL i mierzony był czas do załadowania użytecznej wersji strony z niezbędnymi jej elementami i odwołaniami zewnętrznymi oraz czas końcowy z załadowanymi wszystkimi elementami, skryptami i odwołaniami. Testy zostały przeprowadzone z 3 lokalizacji, dwóch w Polsce (Warszawa, Rybnik) i jednej z zagranicy – Frankfurtu (chmura Amazon Web Services).