Wdrożenie infrastruktury chmurowej dla Magic Commerce, opartej o mikroserwisy, kontenery i podejście IaC

18 lipca 2022

Wdrożenie infrastruktury chmurowej dla Magic Commerce, opartej o mikroserwisy, kontenery i podejście IaC

Spółka Magic Commerce jest twórcą aplikacji mobilnej Amano, która pozwala agregować i monitorować wszelkie zakupy internetowe, oferty promocyjne i newslettery sklepów internetowych. Dodatkowo aplikacja ma docelowo oferować uproszczone zwroty towarów kupionych online. Spółka chce poprawić doświadczenia pozakupowe użytkowników oraz poprawić skuteczność dotarcia do klientów z treściami marketingowymi i poprawić konwersję sprzedawców.

 

Początek współpracy

Nasza współpraca z Magic Commerce rozpoczęła się w momencie, w którym wersja testowa aplikacji do obsługi sklepów internetowych była już właściwie gotowa, a intencją Klienta było przygotowanie dla niej infrastruktury chmurowej, gwarantującej odpowiednie działanie aplikacji po wejściu na rynek. Główne założenia obejmowały budowę infrastruktury jako kodu (IaC), opartej o architekturę mikroserwisową i kontenery, która będzie zdolna do szybkiego skalowania w zależności od potrzeb. Docelowo, infrastruktura ma być powielana w kolejnych regionach AWS, wraz z rozwojem firmy na świecie. Warto w tym miejscu dodać, że inwestycja była współfinansowana przez program wsparcia dla startupów realizowany przez Amazon Web Services, a wartość dofinansowania wyniosła 10 000$.

Przed rozpoczęciem prac, wykonaliśmy audyt infrastruktury, w ramach której stworzona została aplikacja, a analiza jego wyników pozwoliła nam wybrać optymalne rozwiązania. Szkieletem całej infrastruktury został auto skalowalny Amazon ECS (Elastic Container Service i baza danych Amazon Aurora Serverless. Naszym głównym zadaniem było zbudowanie środowiska działającego bez względu na obciążenie, dlatego zdecydowaliśmy, że poza kontenerami, skalowalna będzie również baza danych.

Infrastruktura i bezpieczeństwo

Za obsługę treści statycznych odpowiada Amazon S3, który razem z AWS Cloudfront, odpowiadającym za pliki cache, przyspiesza działanie aplikacji.

Wszystkie wykorzystywane obrazy, przechowywane są w Amazon Elactic Container Registry (ECR) który przesyła je do Amazon Elastic Container Service (ECS), gdzie tworzone są kontenery. Całość zrealizowaliśmy w Terraformie, zgodnie z podejściem CI/CD, natomiast do deploymentu użyliśmy usługi Bit Bucket. Dzięki temu, procedura uruchomienia kolejnych środowisk i nowych funkcjonalności aplikacji Klienta, została maksymalnie skrócona i uproszczona.

Ze względu na wymogi Magic Commerce, wdrożyliśmy rozwiązania HIPAA COMPLIANCE w zakresie bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o szyfrowanie ruchu „w locie” czy szyfrowanie zawartości dysków. Do nawiązywania połączenia z infrastrukturą przez bastion, zestawiliśmy połączenie VPN, natomiast do monitoringu infrastruktury skonfigurowane zostały Dashboardy w Amazon Cloudwatch.

Ponadto do zbierania logów aplikacyjnych wykorzystaliśmy aplikację Opensearch, której dane wizualizowane są w Kibanie (Open Search Dashboards). Wdrożyliśmy również Amazon SQS do wysyłania i odbierania maili, który w połączeniu z Amazon SES i AWS Lambda służy do obsługi mailingów.

Podsumowanie

Dla Magic Commerce skonfigurowaliśmy skalowalną infrastrukturę chmurową, opartą o kontenery, mikroserwisy i podejście CI/CD. Całość zabezpieczyliśmy zgodnie ze standardem HIPAA COMPLIANCE, gwarantując odpowiednie szyfrowanie na każdym poziomie. Ponadto wdrożyliśmy narzędzia do monitoringu nowej infrastruktury i zadbaliśmy o odpowiednie przeszkolenie zespołu Klienta, przygotowując go do pracy w nowym środowisku.

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Zobacz również:

Migracja do Amazon Web Services aplikacji i serwisów DANONE

Migracja środowiska deweloperskiego, bazującego na mikroserwisach, do chmury AWS, w oparciu o platformę Kubernetes dla NeuroSYS

Wdrożenie i opieka nad infrastrukturą chmurową w AWS dla Displate

Migracja bazy danych MySQL do Amazon Aurora platformy Landingi.com

Migracja serwisu edukacyjnego EduNect do chmury AWS

Case Studies
Referencje

Firma Hostersi pozwoliła nam osadzić ogólne zagadnienia programu Well Architected Framework w kontekście naszej firmy. Oszczędziło nam to wiele czasu i pozwoliło znaleźć lepiej dopasowane rozwiązania do specyfiki naszego biznesu. WAF był świetnym katalizatorem do wprowadzenie szeregu zmian w obszarze niezawodności, szybkości i bezpieczeństwa edrone. 

Piotr Stachowicz
CTO
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.