Przewodnik po programach startupowych AWS
W naszej pracy często poznajemy ludzi, dysponujących innowacyjnym pomysłem, w który mocno wierzą i chcą go skomercjalizować. Nie zawsze są w stanie zrealizować go własnym nakładem, zwłaszcza jeśli potrzebują dostępu do nowoczesnej technologii. Duża część powodzenia firmy zależy od zaplanowania jej procesów za pomocą odpowiedniej infrastruktury i właśnie w taki sposób te osoby trafiają do takich firm, jak Hostersi. Spora część ich pytań i problemów jest powtarzalna, dlatego mamy na rynku mnóstwo inkubatorów przedsiębiorczości, venture capitals i tym podobnych instytucji. Jednym z ciekawszych sposobów na akcelerację startupów jest pakiet programów akceleracyjnych od Amazon Web Services. Poniżej opisujemy zasady najpopularniejszych z tych programów oraz główne korzyści, jakie mogą odnieść w nich startupy. Zapraszamy do lektury przewodnika po programach startupowych AWS!
Jak zostać jednorożcem?
Od jakichś 20 lat, czyli od powstania Internetu, okoliczności w jakich funkcjonujemy mocno się zmieniły. Przed Internetem całe życie toczyło się w pewnym ograniczeniu przestrzeni. Ktoś, kto chciał prowadzić firmę, najczęściej musiał zacząć od pytania: czy ludziom w mojej okolicy przyda się mój produkt? Innymi słowy, jeśli urodziłeś się w Lublinie, było ci trudniej niż dziś zostać producentem desek do surfingu.
Dzisiaj wszyscy prowadzimy obok życia offline bardzo bogate życie w Internecie. Można być zapalonym biegaczem, słuchać metalu albo wyszywać szydełkiem i dzięki Internetowi znajdziemy mnóstwo ludzi o takich samych potrzebach. Dlatego prowadzenie biznesu uległo zmianie.
Obecnie o sukcesie firmy decyduje już nie dotarcie do lokalnej społeczności, tylko optymalizacja procesów. Można sprzedawać najbardziej niszowe produkty lub usługi i dobrze prosperować, jeżeli umie się jak najtaniej i jak najszybciej obsłużyć procesy w firmie. I do tego służą programy wsparcia od AWS.
Dlaczego AWS współpracuje ze startupami?
Dobra współpraca jest wtedy, gdy obie strony odnoszą korzyść - i właśnie to jest celem wspierania startupów przez AWS. Jeżeli większość kapitału początkowego firmy zawiera się w pomyśle, AWS dokona zastrzyku środków na zorganizowanie tej firmy w chmurze. Optymalne zaprojektowanie procesów w firmie, dzięki całej gamie opcji chmurowych pozwoli zaplanować obieg danych, produkcję, łańcuch logistyczny oraz proces sprzedaży z możliwie najniższym zużyciem zasobów. Poza tym, współpraca na linii AWS <–> startupy ma już swoją historię. Zostało zrealizowanych kilka tysięcy tego typu projektów, co pozwoliło na zebranie olbrzymiej bazy case studies. Współpracując z AWS, founderzy startupów mogą liczyć na cenny feedback w zaprojektowaniu biznesu, oczywiście w oparciu o poufność. Przewaga technologiczna oraz biznesowe know-how to główne zalety tej współpracy dla startupów.
Z drugiej strony, celując w młode firmy, AWS de facto inwestuje w rozwój swojego klienta. Jeżeli startup będzie się skalował, to z konta, które wykorzystuje parędziesiąt MB danych może powstać ogromna organizacja, korzystająca z różnych usług i operująca terabajtami danych w chmurze od tego dostawcy. Win-win.
Przewodnik po programach startupowych AWS
Zakładając konto w AWS, może nas trochę przytłoczyć ilość dostępnych usług. Podobnie jest z programami akceleracyjnymi. W jednym i drugim przypadku warto dobrze się zorientować w dostępnych opcjach, aby wybrać optymalne rozwiązanie. Dlatego poniżej opisujemy krótko najpopularniejsze z tych programów, aby wybór był łatwiejszy.
- AWS Proof of Concept.
Polega na otrzymaniu od AWS kredytów do wykorzystania w chmurze. Oto podstawowe założenia PoC:
- AWS przyznaje do 300$ do wykorzystania w chmurze przez 12 miesięcy, nie licząc usług do których przysługuje tzw. Free Tier - darmowy okres korzystania.
- Przed aplikowaniem do programu nie można skorzystać z pomocy ≥ 300$ od AWS
- Konto AWS którego dotyczy wniosek nie może należeć do innej firmy lub organizacji, a sam wniosek musi zostać wysłany przez partnera AWS
- Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie biznesowe (biznesplan)
- AWS Activate
Tutaj również AWS udostępnia nam darmowe środki, jednak kryteria aplikacji są nieco inne. Program podzielony jest na 2 sekcje, w ramach których można otrzymać odpowiednio 1000$ na 12 mies. (AWS Founders) lub 100 000$ na 12 mies. (AWS Portfolio). Oto jego założenia:
AWS Founders |
AWS Portfolio |
Aplikujący nie korzystał dotąd z żadnych form pomocy w ramach AWS Activate |
Aplikujący nie korzystał dotąd z żadnych form pomocy w ramach AWS Activate |
Firma musi dostarczyć uzasadnienie biznesowe |
Firma musi dostarczyć uzasadnienie biznesowe |
Firma musi być młodsza niż 10 lat |
Firma musi być młodsza niż 10 lat |
Firma musi posiadać stronę internetową oraz profil na LinkedIn |
Firma aplikująca musi posiadać stronę internetową oraz profil na LinkedIn |
Firma aplikująca posiada konto w AWS
|
Startup musi być powiązany z venture capital, inkubatorem i itp. instytucjami. |
|
Fundator (Activate’s Provider) musi działać na aktywnym koncie-organizacji AWS do której włączone jest konto AWS aplikującej firmy |
W ramach AWS Activate startup może również liczyć na wsparcie techniczne od AWS w opcji Business lub Developer.
AWS Start up Migrate
W ramach tego programu aplikujący startup może liczyć na konsultację z zespołem AWS Solution Architects oraz partnerami AWS w celu oceny przydatności korzystania z chmury AWS i ewentualnego dokonania migracji firmy do AWS w optymalny sposób. Jest to najbardziej scustomizowany z opisywanych przez nas programów. Nie istnieje jasno określona ścieżka aplikowania do AWS Start Up Migrate. W praktyce, z uwagi na niewielką skalę aplikującej firmy, najprościej jest znaleźć się w nim przez firmę partnerską, np. Hostersi.
AWS Well Architected Review
Tak jak we wszystkich pozostałych programach, celem nadrzędnym Well Architected Review nie jest zmigrowanie startupu do AWS za wszelką cenę. Jeśli np. migracja do AWS nie oznaczałaby klarownych profitów technologicznych lub biznesowych dla startupu, odchodzi się od planów migracji. Aby dokonać oceny przydatności ewentualnej migracji, startupy mogą skorzystać z audytu Well Architected Review. Polega on na ocenie infrastruktury serwerowej firmy zgodnie ze standardami Well Architected AWS. Aplikacji, tak jak przy większości pozostałych programów, można dokonać przez portal APN, a ocenianych jest 5 obszarów:
- Optymalność operacyjna
- Bezpieczeństwo
- Niezawodność
- Wydajność
- Optymalność kosztów
Po otrzymaniu wyników audytu startup decyduje czy i w jakim zakresie zamierza dokonać modyfikacji w infrastrukturze.
AWS Connections
Najmniej związanym z technologią, jednak bardzo cennym w obszarze networking, jest program AWS Connections. Jego celem jest zmatchowanie startupu, który dysponuje gotowym produktem lub usługą z inwestorem, który przyczyni się do wyskalowania aplikującej firmy. Startup korzysta tu z rozległej sieci kontaktów biznesowych AWS, a po zmatchowaniu startupu z chętnym inwestorem, relacja przebiega tylko na tej linii.
Opisane przez nas programy to tylko niektóre, najczęściej wybierane przez startupy narzędzia akceleracyjne od AWS. Dzięki dobraniu najkorzystniejszego, firma wchodząca na rynek może znacznie przyspieszyć swoje skalowanie i nawiązać cenne kontakty biznesowe. O szczegółach wymienionych programów lub innych sposobach pomocy startupom możesz porozmawiać z naszym konsultantem na LinkedIn.
Autor: Grzegorz Grzegorski