Czym zajmuje się administrator serwera?

26 stycznia 2023

Czy się zajmuje administrator serwera

Systemy IT są ważne dla funkcjonowania biznesu podczas przechowywania, przesyłania i ochrony danych. Administratorzy serwerów pomagają w utrzymaniu i zabezpieczeniu różnych serwerów dla firm, zapewniając funkcjonalność systemów, które są uruchomione w chmurze, w środowisku on-premise, czy rozwiązaniu hybrydowym.

Administrator serwera to specjalista, który nadzoruje serwery poprzez dostępne narzędzia monitoringu takie jak Nagios, Prometheus, Observium. Zadania administratora polegają na utrzymaniu funkcjonalności infrastruktury. Pozwala to na ciągły rozwój oraz poznawanie różnorakich technologii, które są stosowane na infrastrukturach klientów. Ważnym elementem tej pracy jest stały kontakt z klientem, zwykle za pomocą systemu ticketowego. Wpływa to bardzo dobrze na umiejętności interpersonalne oraz na umiejętność przekazanie informacji osobom nietechnicznym, oraz zrozumienie, z jakim problem przygotował zgłoszenie klient. Pracę administratora opiera się również o procedury np. związane z aktualizacją systemów.

Aktualizuje oprogramowanie zgodnie z dobrymi praktykami związanymi z brakiem długu technologicznego. Administratorzy serwerów pracują nad rozwiązywaniem problemów technicznych, monitorują wszelkie działania i kontrolują systemy i zasady bezpieczeństwa. Administratorzy serwerów tworzą systemy odzyskiwania, dostosowują opcje operacyjne serwera do wymagań biznesowych. Administratorzy serwerów obsługują serwery napisane w wielu systemach operacyjnych i językach programowania.

Administratorzy serwerów rozwiązują problemy z systemami, które zarówno tworzą, jak i utrzymują. Umiejętności rozwiązywania problemów pomagają im testować różne rozwiązania, dokumentować nowe i odkrywać, które wyniki najlepiej działały w konkretnych sytuacjach.

Jakich umiejętności należy szukać u administratora serwera?

Te umiejętności należy ocenić przy wyborze administratora serwera. Błąd może być bardzo kosztowny dla Twojej organizacji biznesowej. Oto najbardziej pożądane umiejętności administratora serwera:

  • obsługa sprzętu komputerowego jest precyzyjna i wymaga od pracownika dokładności w wykonywaniu powierzonych zadań,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • umiejętności umożliwiające administratorowi serwera ocenę wydajności systemu i wykorzystanie tych wyników do modyfikacji w celu poprawy,
  • analiza danych dotyczących wydajności systemu w celu szybkiej reakcji związanej z eliminacją problemów
  • dbałość o szczegóły.

Administracja serwerami to m.in. takie działania, jak:

Pakiety opieki administracyjnej

Oferta Hostersi obejmuje opiekę administracyjną nad serwerem, niezależnie od jego lokalizacji. Nasze wsparcie to gwarancja bezpieczeństwa oraz zapewnienie ciągłości biznesowej działalności klienta. Świadczymy opiekę administracyjną w trzech pakietach, różniących się czasem reakcji: Premium, Comfort i Standard.

Case Studies
Referencje

Rekomendujemy firmę Hostersi Sp. z o.o. jako odpowiedzialnego i wykwalifikowanego partnera, dbającego o wysoki poziom obsługi klienta. Zlecenie zostało wykonane profesjonalnie, według najlepszych standardów, w bardzo krótkim czasie.

Paweł Rokicki
Managing Director
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.